Federal Almanya Cumhuriyeti’ne karşı Uluslararası Mültecilerin Mahkemesı

Beraberce sömürgecilik haksızlığına karşı

YAZ 2013 BERLİN
İlk duyuru ve aktif katılım ile hazırlık çalışmalarına çağrı
Öldürmenin pek çok yolu vardır. İnsanın birinin karnına bıçak saplayabilir, elindeki ekmeği alabilir,
hastalığını iyileştirmeyebilir, birini kötü bir evde yaşamaya zorlayabilir, ölesiye çalıştırabilir,
kendini öldürmeye itebilir, savaşa yollayabilir vb. Bizim devletimizde bunların pek azı yasaklanmıştır.” – Bertolt Brecht –

“Mültecilerin ve göçmenlerin hakları için Kervan” iletişim ağı 2013 yazında Berlin’de Federal Almanya Cumhuriyeti’ne karşı uluslararası bir mahkeme düzenliyor. Bu fikir ilk olarak 2009 yılında Jena’da „Almanya’da sömürgecilik haksızlığına karşı hep beraber“ konulu bir konferans esnasında oluşmuştur. (http://thecaravan.org/node/2125)
Mültecilerin ve göçmenlerin hakları için Kervan, Berlin’de mültecilere ve göçmenlere, Federal Almanya Cumhuriyeti’ne karşı ithamlarını kamuoyu önünde dile getirme fırsatını verecektir. Hükümet, günbegün ilticaya sebebiyet vermekle, Avrupa genel sınırlarında cinayet işlemekle ve mültecilerin ve göçmenlerin burada, Almanya’da, her gün yaşadığı psikolojik ve fiziksel acılara müştereken mesuliyetle suçlanıyor.
Mahkeme süresince üç grubun suçlamalarını ve delillerini sunması planlanıyor: Kurbanlar ile aileleri, konu uzmanları ve mülteci ve göçmen örgütleri. Kurbanlar ve aileleri bizzat kendi deneyimlerini ve hikayelerini anlatacaklar. Doktorlar, avukatlar veya sosyoloji, hukuk ve siyaset profesörlerinden oluşan uzmanlar, Alman politikasının uygulamalarını uluslararası anlaşmaların maddeleriyle karşılaştırıp kendi bakış açılarından değerlendirecekler. Mülteci ve göçmen örgütleri, mültecilerin ve göçmenlerin yıllardır en temel hakları için verdikleri mücadeleyi anlatıp, bugünkü durumu gözler önüne serecek ve yeni politik perspektifler açacaklar. Mahkemenin hazırlık sürecinde temel hedeflerimizden birisi, mültecilerin ve göçmenlerin temel insanlık haklarının nasıl çiğnendiğini ve uğradıkları haksızlıkları gösteren bir belgesel hazırlamak. Bu belgesel, hem ilgilenen kişilerin hem de insan hakları derneklerinin kullanımına sunulabilir.
İlk aşamada mahkeme için yerel hazırlık toplantıları düzenlenecektir. 2012’den itibaren Berlin’de düzenli olarak bölgeler üstü hazırlık toplantıları düzenlenecek. Herkesi, hem mahkemenin içeriğini hem de organizasyonunu aktif olarak şekillendirmeye davet ediyoruz. Özellikle kurbanların ve ailelerinin suçlamalarını müzik veya tiyatro aracılığıyla temsil edebilecek sanatçılar aranmaktadır. Mahkememiz geleneksel mahkemelerden farklıdır. Bu bizim mahkememizdir ve nasıl gelişeceğine biz karar vereceğiz. Berlin’de aynı zamanda Almanya çapındaki tüm mülteci toplulukları biraraya gelecektir. Mevcudiyetimiz, oturum zorunluluğu yasasına, tecrit kamplarına ve sınır dışı uygulamasına karşı yürüttüğümüz mücadelenin başarısının bir göstergesidir. Tüm baskılara ve dışlamalara rağmen biraraya gelebildiğimiz her gün, dur durak bilmeden sürdürdüğümüz çalışmaların bir meyvesi ve aramızdaki dayanışmanın kanıtıdır.
Bu çağrı ile mahkememiz bugün burada başlıyor. 2013 yazına kadar etkin bir şekilde devlet dairelerini ve memurlarını, hükümet organlarını ve özel şirketleri gözetim altında tutmak, geçerli yasaları veya uluslalarası hukuku ne derecede çiğnediklerini kontrol etmek istiyoruz. Bazı şeyler vardır, hiç bir yasa veya sözleşme kapsamına girmezler. Yasaların kapsamadığı bu alanlarda biz devreye girip insanlığımızla ve haysiyetimizle yargılama hakkını elimize alıyoruz. Bu bağlamda mahkememiz bir yandan olguları tarafsız bir şekilde ortaya koyacak, öte yandan da hislerimize tercüman olacaktır. Yüzyıllardır haysiyetimizin ve özgürlüğümüzün hiçe sayılmasına ve ülkelerimizin sömürgeci devletler tarafından harap edilmesine karşı duyduğumuz öfkenin yanı sıra, biraraya gelmekten duyduğumuz mutluluğu ve birbirimize olan sevgimizi dışa vurmak istiyoruz. Yargıç kürsümüz, birbirmize elimizi uzattığımız, dayanışmanın hüküm sürdüğü bir yer olacaktır. Bu mahkemede suçluları ve çıkarcıları yargılama hakkını biz kendimize atfediyoruz.
Herkesi hazırlık çalışmalarına aktif olarak katılmaya ve bu etkinlik için fikir üretmeye çağırıyoruz. Özellikle mülteci ve göçmen örgütlerini erkenden planlama ve organizasyon çalışmalarına katılmaya davet ediyoruz. Günlük işlerinde insan haklarının ihlal edildiğini gözlemleyen tüm uzmalardan, deneyim ve raporlarını bize ulaştırmalarını rica ediyoruz. Mahkemeyi hemen şimdi başlatalım ve deneyimlerimizi biraraya getirelim.

Bizimle her zaman irtibata geçip fikirlerinizi, önerilerinizi ve dileklerinizi iletebilirsiniz.

BERLIN
THE VOICE Refugee Forum / KARAWANE für die Rechte der Flüchltinge und MigrantInnen
Haus Bethanien, Südflügel, Mariannenplatz 2, 1099 Berlin
Telefon: 0170 8788124 | Email: the_voice_berlin@gmx.de

NORDDEUTSCHLAND – HAMBURG
KARAWANE für die Rechte der Flüchltinge und MigrantInnen
Brigittenstraße 5, 20359 Hamburg
Telefon: 040 43189037| Email:     free2move@nadir.org

OSTDEUTSCHLAND – JENA
THE VOICE Refugee Forum
Schillergässchen 5, 07745 Jena
Telefon: 0176 24568988
Email: thevoiceforum@emdash.org

SÜDDEUTSCHLAND – STUTTGART
THE VOICE Refugee Forum
Böblinger Straße 105, 70199 Stuttgart
Telefon: 0176 27873832 | Email: thevoice_bdw@yahoo.de

WESTDEUTSCHLAND – WUPPERTAL
KARAWANE für die Rechte der Flüchltinge und MigrantInnen
Marienstraße52, 42105 Wuppertal
Telefon: 015237865010 | Email:     wuppkarawane@yahoo.de

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert